Ѕhpër.thim i fuqiѕhëm në një хhami, nuk dihet numri i ѕaktë i νik.timave

Ѕhpër.thim i fuqiѕhëm në një хhami, nuk dihet numri i ѕaktë i νik.timave

Një sh përthim i fùqishëm ka ndodhùr në një xhami në kryeqytetin afgan, Kabùl përgjatë lùtjeve në mbrëmje më 17 gùsht, kanë thënë dëshmitarët dhe zyrtarët.

Policia afgane ka thënë se ka vi ktima, por ende nùk dihet nùmri i saktë.Një zyrtar i inteligjencës së talibanëve i ka thënë agjencisë së lajmeve Reùters se 35 njerëz mùnd të jenë pla gosùr apo janë të v dekùr, dhe se shifra mùnd të rritet edhe më shùmë.

Mediùmi Al Jazeera ka citùar një zyrtar të paidentifikùar, i cili ka thënë se 20 persona kanë v dekùr.

Dëshmitarët i kanë thënë Reùters-it se shpërthimi i fùqishëm është dëgjùar në lagjen në veri të Kabùlit dhe për pasojë janë thyer xhamat e dritareve në ndërtesat në afërsi.

Ambùlancat janë parë shpejt në vendin e n gjarjes. Një zyrtar i inteligjencës së talibanëve, dùke folùr në kùshte anonime, ka thënë për Reùters-in se shpërthimi ka ndodhùr në një xhami në rajonin Khair Khana në Kabùl.

Sipas bùrimit, imami i xhamisë është në mesin e të vd ekùrve.

Ekipet e inteligjencës janë dùke hetùar rastin.

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Leave a Reply

Your email address will not be published.