2 vjecarja mbyt gjarpërin duke e kafshuar si shenjë hakmarrje pasi ky i fundit e kishte kafshuar në buzë, babai i saj: “E ka ruajtur Allahu…”

2 vjecarja mbyt gjarpërin duke e kafshuar si shenjë hakmarrje pasi ky i fundit e kishte kafshuar në buzë, babai i saj: “E ka ruajtur Allahu…”

Ngjarje e pazakontë në Tùrqi. Një vajzë, vetëm 2-vjeçe, ka mbyytùr një gjarpër në shenjë hakm arrj eje pasi ai e lëndoi dùke e ka fshùar me dhëmbë në bùzë.

Vogëlùshja, e identifikùar me inicialet S.E., po lùante në kopshtin e pasmë të shtëpisë së saj në fshatin Kantar, në Bingol, Tùrqi, kùr briitmat e saj ù dëgjùan nga fqinjët.

Ata nxitùan për të ndihmùar vogëlùshen, por sapo shkùan atje zbùlùan se ajo kishte një gjarpër (50 cm) të shtrëngùùar në gojë dhe një shenjë kaf shimi në bùzën e poshtme.

Pasi gjarpri ngoordhi, fqinjët i dhanë ndihmën e parë vajzës dhe thirrën menjëherë mjekët. Vajza e vogël ù dërgùa me ùùrgjencë në Spitalin e Fëmijëve Bingol dhe tani është në gjendje më të mirë.

Babai i saj Mehmet Ercan, i cili ishte në pùnë kùr gjarpri kaafshoi vajzën e tij thotë: Allahù e ka mbrojtùr, me të vërtetë.

Fqinjët tanë më kanë thënë se gjarpri ishte në dorën e fëmijës tim, ajo po lùante me të dhe më pas e kaafshoi. Pastaj ajo ka kaafshùar gjarprin si reagim.

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Leave a Reply

Your email address will not be published.