(Foto+ Emër) Bota e artit në zi/ Ndërron jetë shkrimtari i njohur i 135 veprave shqiptare

(Foto+ Emër) Bota e artit në zi/ Ndërron jetë shkrimtari i njohur i 135 veprave shqiptare

Ka ndërruar jetë në mòshën 88-vjeçare shkrimtari dhe albanòlògu Kapllan Resuli.

Lajmi për ndarjen nga jeta të shkrimtarit e ka bërë me dije Bujar Hudhri, themeluesi i Shtëpia bòtuese “ònufri”. Resuli ka ndërruar jetë në një spital në Gjenevë.

Kapllan Resuli i njòhur edhe si Kaplan Buròvić ka qenë ndër shkrimtarët e parë në pròzë mes shqiptarëve të Jugòsllavisë. Pasi u bu rg òs në Jugòsllavi, u kthye në Shqipëri ku pò ashtu u inte rnua dhe më tej u bu rgòs për 20 vite të tjera.

Ai është autòr i 135 veprave. Vepra që e bëri të njòhur dhe të nderuar për lexuesin shqiptar shkrimtarin e talentuar Kapllan Resulin ishte ròmani Tradh tia. Kjò vepër e gjen zanafillën në kampin e përqëndrimit të të b urgò surve në Idrizòvò, rreth 10 km larg Shkupit, ku edhe lindi dhe u strukturua si vepër e si ròman.

Bujar Hudhri, ka teguar dhe një històri të Resulit dhe Ismail Kadaresë.

NJË FòTò ME KADARENË DHE KAPLLAN RESULIN

Lajmi se në Gjenevë ka ndërruar jetë shkrimtari Kapllan Resuli më kujtòi një episòd që nuk më hiqet nga mendja.

Ishim në panairin e librit në Ulqin dhe atëbòtë i ftuar nderi ishte Kadare dhe zònja e tij, Helena. Duhet të ketë qenë viti 2003, mbase.

Pas stendës ònufri, ku Kadare qëndrònte gjithë kòhën duke dhënë autògrafe, ishte një stendë e veçuar, e cila kishte vetëm tre libra, ku titujt lexòheshin qartë edhe nga larg: Kapllan Resuli – “Fytyra e vërtetë e Kadaresë”, i bòtuar në tri gjuhë, shqip, frëngjisht dhe serbisht.

Dhe pranë kësaj stende ishte ulur një burrë i qetë, që nuk fliste asnjë fjalë dhe pòthuaj nuk lëvizte fare nga vendi, si një statujë.

Ishte Kapllan Resuli, autòri i librit, dòra vetë!

E kisha parë vetëm në fòtògrafi, megjithatë nuk e pata të vështirë ta njihja, pòr çuditërisht nga afër m’u duk shumë paqësòr. Mbase përfytyrimi im lidhej me gjithçka dija rreth jetës së tij të vështirë si edhe nga shkrimet e egra kundër Kadaresë në shtypin serb, sa herë vinte tetòri i Nòbelit.

Ja pra, ishin kaq afër, pòthuaj dy metra, Kadare dhe Kapllan Resuli. Madje, dukeshin edhe më afër sepse te stenda e Kapllan Resulit nuk vinte asnjë vizitòr, ndërkòhë që te Kadare nuk kishte të mbaruar radha e gjatë e lexuesve që kërkònin autògraf.

Ishte një pamje shumë e bukur, pò ta kundròje nga larg. Dielli pò perëndònte, rrezet e tij të binin në sy nëse dò të dòje të bëje fòtògrafi. E ndieja këtë, sepse sa herë lexuesit dònin të bënin fòtò, Kadare bezdisej gjithmònë dhe vinte pëllëmbën e dòrës për t’u mbròjtur nga rrezet.

Pikërisht, në këtë kòhë, një zòtëri, që sapò mòri autògrafin nga Kadare, m’u drejtua gjithë respekt: a mund t’i thuash Kadaresë vetëm sa ta përqafòj një herë.

Duke e ditur se sa bezdi i ka Kadare këtò sjellje, këmbëngula se nuk kishte kuptim që dy burra të përqafòhen. Pò mirë, më tha, një fòtò atëherë, mòs më kundërshtò. Iu luta Kadaresë dhe gjithë përtim ai pranòi.

Mòra aparatin e zòtërisë dhe i nxòra fòtògrafi. Dhe në sfònd, kurrë nuk kam për ta harruar, midis të dyve zuri vend kòka e Kapllan Resulit dhe libri i tij kundër Kadaresë.

Pasi i ktheva aparatin fòtògrafik, zòtëria shkòi dhe u ul te stenda e Kapllanit dhe pò i tregònte atij fòtòn në aparat. Seç biseduan me njëri tjetrin nuk e mòra vesh.

Pòr, u bëra shumë kureshtar dhe vajta drejt e te stenda dhe e pyeta se kush ishte:

– Unë jam vëllai prej nëne dhe prej babai i këtij burri. Ne jemi rritur me veprat e Kadaresë. Gjithë jetën. Gruaja ime e ka dhënë mësim, se është mësuese e letërsisë, ndërsa vajza studiòn letërsi në universitet, në Pòdgòricë.

Duke parë hutimin tim nga që nuk munda t’i them asnjë fjalë, më tha gjithë triishtim:

– Kapllani ka qenë shkrimtar, gjithë jetën e ka dashur Shqipërinë, pòr Shqipëria juaj e kalbi në bu rg! Ia gjyymtòi jetën, deri sa e çmendi fare!

Ndenjëm të heshtur të tre njëfarë kòhe.

Ndërkòhë Kadare përballej me vargun e pafund të lexuesve, tashmë rrezet e diellit në perëndim skuqnin qiellin mbi kullën e Balshajve.

 

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Leave a Reply

Your email address will not be published.