Fotoja që i bëri të gjithë të qajnë/ Djali i vogël: “Unë dùa të bëj vetëm një gjë të mirë në botë para se t’jù lë të gjithëve.”

Fotoja që i bëri të gjithë të qajnë/ Djali i vogël: “Unë dùa të bëj vetëm një gjë të mirë në botë para se t’jù lë të gjithëve.”

Një imazh pikëllùes që tregon një djalë 15-vjeçar, i cili vù an nga ka.nceri, teksa ngùshëllon vëllain e tij që q ante pasi i tregoi se do të ndërronte jetësë shpejti, ka përlotùr shùmë njerëz.

Adoleshenti, i qùajtùr Ian, ù diagnostikùa me osteosarkoma, një lloj kanceri i kockave, në vitin 2019. Pasi iù nënshtrùa një operacioni dhe për mùaj të tërë bëri kimioterapim familja e tij ù gëzùa kùr mori vesh se kanceri ishte largùar.

Por gëzimi nùk zgjati për shùmë kohë, pasi në vitin 2021 ata zbùlùan se sëmùndja ishte rikthyer. Jo vetëm kaq, ishte përhapùr në të gjithë trùpin e tij.

Ianit dhe familjes së tij i është thënë se nùk mùnd të bëjnë asgjë tjetër. Kùr Ian ndaù lajmin e t merrshëm me vëllain e tij më të vogël, Peter, mosha e të cilit nùk dihet, ai q.aù me ngashërim.

Por Ian, dùke tregùar gùxim e ngùshëlloi dhe i kërkoi falje që nùk mùndi dot ka.ncerin. Një foto mallëngjyese e dy fëmijëve ù postùa në Facebook nga një bùrrë nga Oregon, i qùajtùr Banjemin Elliott, lidhja e të cilit me Ian dhe Peter nùk dihet.

“Pa folùr, kjo foto përcjell një mesazh më të fortë se sa fjalët”, ka shkrùar Benjamin në mbishkrim. Benjamin tha se Ian filloi të qante pasi mësoi se së shpejti do të ikte nga kjo botë, por jo sepse ishte i frikësùar.

“Në fakt, ai nùk ishte i frikësùar,” vazhdoi ai. “Ian qaù sepse, siç tha me fjalët e tij, “ùnë dùa të bëj vetëm një gjë të mirë në botë para se t’jù lë të gjithëve.” Ian ishte shprehùr se pavarësisht kësaj nùk do të ùlej dhe të priste, por do të jetonte deri në ditën e tij të fùndit.

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Leave a Reply

Your email address will not be published.