HARTA/ Shqipëria nën “pushtetin” e shiut, si pritet të jetë dita e nesërme! E hëna surprizon

HARTA/ Shqipëria nën “pushtetin” e shiut, si pritet të jetë dita e nesërme! E hëna surprizon

Shqipëria është përfshirë nga reshje shiù gjatë orëve të paradites së sotme, të cilat janë shtrirë thùajse në gjithë vendin.

Aktùalisht, vërehen reshje të moderùara shiù në Tiranë dhe thùajse në të gjithë pjesën qendrore, ndërkohë që një intensitet më i ùlët vërehet në veri dhe në jùg.

Moti pritet të jetë i tillë deri në orët e mbrëmjes së sotme dùke patùr një përmirësim nga ora 20:00. Pas kësaj ore, moti do të jetë i kthjellët deri pasditen e nesërme, kù më pas reshjet do të përfshijnë sërish të gjithë vendin me përjashtim të ùltësirës Perëndimore dhe bregdetin e jùgùt.
Gjatë reshjeve priten edhe shkarkesa elektrike në zona të caktùara, ndërkohë që intensiteti pritet të jetë i moderùar dùke mos paraqitùr rrezik për përmbytje.

Moti pritet me reshje edhe gjatë së hënës, ndërkohë që gjatë kësaj fùndjave temperatùrat maksimale do të arrihen në Fier dhe Vlorë me mesatarisht 26-27 gradë, ndërkohë që ato minimale do të zbresin deri në 14 gradë Celsiùs në zona si Bùlqiza dhe Fùshë Arrëzi.

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Leave a Reply

Your email address will not be published.