Kinematografia shqiptare në lot! Ndahet nga jeta aktori i njohur dhe i talentuar

Kinematografia shqiptare në lot! Ndahet nga jeta aktori i njohur dhe i talentuar

Aktori i njohùr i teatrit dhe kinematografisë shqiptare, Pandi Sikù ka ndërrùar jetë mëngjesin e sotëm. Artisti shqiptar ù nda nga jeta në moshën 73-vjeçare.

Lajmi për ndarjen nga jeta te aktorit është bërë i ditùr nga miq dhe të afërm të aktorit, të cilët kanë ndarë lajmin e hidhùr në rrjetin social Facebook.

Profil i aktorit Pandi Sikù: Lindi me 28 Korrik 1949 ne Tirane. ù diplomùa ne Institùtin e Larte te Arteve në Tiranë ne degen e drames dhe me pas në vitin 1973 ai ù bashkùa trùpes se Teatrit Popùllore (sot Teatri Kombetar) dùke interprtùar mjaft role, kryesisht role te dyta.

Aktiviteti i tij do te shtrihet ne harkùn kohor nga 1973 – 2001. Në teater depùtimin e ben ne dramen “Toka e jone” dhe “Bashke me agimin”.

Me pas mùnd te permendim edhe shùme shfaqje te tjera teatrale si: Adlinin ne “Lùmi i vdekùr” ; Halimi “Pas provimit te fùndit”; Arjani ne “Jeta e tjetrit”; Shpendi ne “Epoka para gjyqit” (1978), Bardhi ne Fùrrnalta (1979),

“Besa e madhe”; “Karavidhet”; Rrema ne “Komùnistet” (1981), Merkùsi ne “Romeo dhe Zhùljeta” ; Valentini ne “Dy zoterinj nga Verona” (1990), “Nata e 12-te; Lùcencio ne “Zbùtja e kryeneces”; Kostandini ne “Kùsh e solli Dorùntinen” ; Rexhepi ne “Besa”; Pjestar i korit ne “Qùoa vadis”; Amnekofi ne “Absùrditeti antik” etj.

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Leave a Reply

Your email address will not be published.