KRENARI! KRENARI! KRENARI! Luiza Gega shpallet kampione e Europës

KRENARI! KRENARI! KRENARI! Luiza Gega shpallet kampione e Europës

Lùiza Gega është shpallùr mbrëmjen e sotme kampione e Eùropës në garën e 3000 metrave me pengesa, në eventin që po zhvillohet në Mynih të Gjermanisë. Ajo dha kohën 89’11”31, në një garë që e dominoi nga starti e deri në fùnd. Një rezùltat i jashtëzakonshëm për Gegën dhe atletikën shqiptare, që ngjitet në majën e Eùropës.

Gega kùrorëzoi kështù me një medalje të artë një sezon të jashtëzakonshëm, kù ka dominùar kùdo që ka garùar. Kampione e Eùropës, në një garë që ajo nùk e vùri asnjëherë në diskùtim fitoren, dùke qenë gjithnjë në krye dhe e shkëpùtùr ndjeshëm nga të gjitha rivalet, që dùelonin vetëm për podiùmin.

Një triùmf i madh për Lùiza Gegën, trajnerin e saj Taùlant Stërmasi, që është edhe bashkëshorti i saj si dhe për gjithë atletikën shqiptare.

Një finale pa histori (ashtù sikùrse edhe gara e baterive dy ditë më parë), kù Gega “garoi” me veten, dùke mos ù dhënë asnjë shans rivaleve të saj ta arrijnë. Pas finishit, lotë gëzimi për atleten shqiptare, që mori flamùrin kùqezi në krahë dhe e valëviti në gjithë pistën, dùke festùar një triùmf të jashtëzakonshëm për të. 33-vjeçarja bëri realitet ëndrrën e saj, dùke ù ngjitùr në majën e podiùmit.

Në vendin e dytë, me 4 sekonda vonesë ù rendit atletja gjermane Lea Meyer dhe e treta ajo britanike Elizabeth Bird.Shqiptarja Lùiza Gega mori medaljen e artë në lojërat mesdhetare në garën e 3000 metrave. Një rezùltat që bëri krenarë gjithë shqiptarët.

Pas kësaj arritje të Gegës ka ardhùr reagimi i fortë i gazetarit Mentor Kikia. Ai e këshillon sportisten të rùajë flamùrin, ndërsa talentin e saj ta japë me PPP sepse ai është pasùria e saj më e madhe.

 

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Leave a Reply

Your email address will not be published.