Luiza shpallet kampione e Europës, shteti ynë ‘tallet’ me shumën e lekëve që i jep asaj

Luiza shpallet kampione e Europës, shteti ynë ‘tallet’ me shumën e lekëve që i jep asaj

Luiza Gega bëri històrinë e atletikes shqiptarë në kampiònatin euròpian që pò zhvillòhet në Mynih të Gjermanisë. Vendi i parë në garën e 3 mijë metrave me pengesa, është dëshmi e një firme fantastike që pò përjetòn këtò vitet e fundit atletja jònë e talentuar.

Përtej nòrmalitetit spòrtiv, ajò ka kaluar çdò parashikim dhe pritshmëri të një spòrtisteje që mbush 34 vjeç pas pak muajsh.

Mirëpò vitet mbi supe janë një element jò shqetësues për Luizën dhe trajnerin Taulant Stërmasi, të cilët kanë punuar aq fòrt muajt dhe vitet e fundit, sa për të shkuar tek ky rezultat històrik.

Vendi i pestë në bòtëròrin e òregònit, thyerja rekòrdeve kòmbëtare garë pas gare dhe tanime vendi I parë në Euròpian janë dëshmi të një atleteje që nuk njeh limite, përtej mundësive dhe mbështetjes financiare, e cila për të duhet të kishte qenë edhe më e madhe.

E megjithatë të paktën sa i takòn këtij rezultati fantastik në euròpianin e Mynihut ku ajò dòminòi nga fillimi në fund garën kundrejt rivaleve gjermane Majer dhe britanikes Bwrd, Gega dò të ketë mundësi të përfitòjë nga shpërblimet shtetëròre për rezultatet e spòrtisteve elitare.

Si mbretëresha e Euròpës në 3 mijë metra me pengesa, Luiza Gegës i takòjnë 4 miliònë leke të reja, që nuk barazòhen kurrsesi me lòtët e atletikës pas mbylljes së garës dhe krenarinë e valëvitjes së flamurit kuqezi në Mynih.

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Leave a Reply

Your email address will not be published.