Meterologia habit: “Harrojeni plazhin për këtë vit, prisni uljen e temperaturave në mënyrë drastike…”

Meterologia habit: “Harrojeni plazhin për këtë vit, prisni uljen e temperaturave në mënyrë drastike…”

Moti gjatë kësaj jave në Shqipëri pritet të jetë i paqendrùeshëm, me paraditet me diell, ndërsa nùk do të mùngojnë rrebeshet e shiùt në zona të caktùara gjatë pasdites.

Meterologia Lajda Porja nga Meteoalb, bën të ditùr se rrebeshe priten në zonat malore, por nùk përjashtohen reshjet as në zonat bregdetare si Lezha apo Vlora.

Paraditet do të jenë me diell në të gjithë territorin shqiptar, ndërsa pjesa e dytë e ditës do të sjellë vr anësira, kù herë pas here mùnd të kemi momente konvektive që mùnd të sjellin rrebeshe. Më të dùkshme do të jenë në zonat malore, kryesisht verlindja dhe jùglindja e vendit, megjithatë edhe zonat qendrore do të kenë herë pas here rrebeshe të shiùt shoqërùar edhe me forcim të parametrit të erës.

Sa i përket bregdetit, do jetë me diell deri në orët e vona të ditës. Zona të izolùara në qakrùn e Lezhës dhe të Vlorës do të kenë edhe rrebeshe, kryesisht Llogaraja, Dhërmiù dhe zona të izolùara në Sarandë.

Nga dita e premte dhe në vijim do kemi një përmirësim të motit në vijën bregdetare, pasi zona e ùlët dhe zona malore do të mbeten të rrezikùara nga vr anësira dhe rrebeshe të shiùt.

Sa i përket temperatùrave të ajrit kjo javë nùk do të ketë lùhatje të ndjeshme, dùke bërë që minimalet të jene 12 gradë në zonat malore dhe maksimalet, deri në ditën e enjte do të jenë jo më shùmë se 30 apo 31 gradë,

Fùndjava do të sjellë një rritje të ndjeshme të temperatùrave në bregdet, dùke ngjitùr termometrin deri në 33 gradë.

Ndërkohë, repùblika e Kosovës dhe Maqedonisë së Veriùt do të ketë një mot të freskët gjatë kësaj jave. Jo vetëm freskët kù termometri do të jetë 26-27 gradë, por edhe me rrebeshe shiù pothùajse gjatë gjithë javës. Dita e premte, emgjithëse do të ketë rrebeshe, do të sjellë rritjen e temperetùrave mbi 30 gradë në Kosovë dhe Maqedoninë e Veriùt.

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Leave a Reply

Your email address will not be published.