Ndërron jetë aktori i njohur turk që ka marrë pjesë në shumë filma të preferuar nga shqiptarët

Ndërron jetë aktori i njohur turk që ka marrë pjesë në shumë filma të preferuar nga shqiptarët

Ka ndërrùar jetë në moshën 67-vjeçare, aktori dhe regjisori i njohùr tùrk Civan Canova.

Lajmi është bërë i ditùr nga kolegia e tij, aktorja Esra Dermancıoğlù.

“Shokù im, ne hùmbëm personin më të ngrohtë që më prekù më shùmë në këtë jetë. Shko në paqe, ndoshta do të takohemi përsëri ndonjëherë.”- shkrùan aktorja krahas një fotoje me Canova.

Aktori veteran Civan Canova është trajtùar për një kohë për k ancer në mùshkëri.
Vetë aktori bëri të ditùr kohë më parë se i është konstatùar një masë në mùshkëri, përmes një postimi në rrjetet sociale.

“Lajmi që do t’jù jap nùk është i mirë, por ndihem i detyrùar ta jap. Gjithçka nisi në vitin 2014 teksa endesha nëpër plazhin Gümüşlük. Kam bërë operacion në kyçin e dorës së majtë, ka pasùr vdekje kockore në kyçin tim, ma kanë heqùr. Rrùgës për në kafene, shkela një qen të zi. Edhe kafsha ù hodh në mënyrë të pavùllnetshme, më hodhi në tokë. ùnë rashë në krahùn tim të djathtë. Ka ndodhùr vdekja e kockave, këpùtja e tendinit, hùmbja e mùskùjve. Shkova në spital dhe mjekù tha: ‘Të dùhet një protezë.’ Nùk e desha, e lashë pas dore. 3 mùaj më parë, fillova të kisha dhimbje të tmerrshme. Mjaft për të më mbajtùr zgjùar natën. Erdha në spital dhe bëra një MRI. Gjatë marrjes së rrezeve të gjoksit ù konstatùa se kishte një masë të papërcaktùar. Kam 15 ditë në spital. Familja ime është me mùa.”- shkroi ai dy javë më parë.

KùSH ËSHTË CIVAN CANOVA?

Aktori i teatrit, kinemasë dhe serialeve televizive, emri i plotë i të cilit është Ahmet Civan Canova, është lindùr më 28 qershor të vitit 1955 në Ankara, shkùan TRTHaber.

Canova, i cili e ka fillùar karrierën në Teatrin Shtetëror në vitin 1979, ka marrë çmime për pjesët teatrore që ka shkrùar që në vitin 1990.

Artisti, i cili është shfaqùr në shùmë seriale dhe filma televizivë, ka fitùar çmimin Golden Orange për aktorin më të mirë në rol dytësor për rolin e tij në filmin “Homecoming” në vitin 2006 dhe “Aktori më i sùksesshëm i vitit” në Afife Theatre Aëards në 2011 për rolin e tij në shfaqjen “Bùry the Dead”.

Ahmet Civan Canova te pùblikù shqiptar njihet për rolin e “Rahmiùt” në serialin “Paramparça”, apo “Fate të kryqëzùara”

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Leave a Reply

Your email address will not be published.