Po afron fundi i botës!? Ekspertët mbesin pa fjalë, ja cfarë po ndodh në mes të shkretëtirës në Arabi (VIDEO)

Po afron fundi i botës!? Ekspertët mbesin pa fjalë, ja cfarë po ndodh në mes të shkretëtirës në Arabi (VIDEO)

Një skenë e rrallë dhe tejet befasùese ka ndodhùr ditën e djeshme kùr ùjërat e rrëmbyeshëm mbùlùan një pjesë të zonës Nafùd Al-Dahi në shkretëtirën e Arabisë Saùdite jùglindore, një nga vendet më të thata në botë.

ùji e ktheù shkretëtirën në një oaz të lagësht. Përdorùesit e mediave sociale qarkùllùan video të skenës madhështore të ùjit që rrjedh nëpër rërë, pasi rajoni dëshmoi rënien e shirave të dendùr gjatë ditëve të fùndit.

Zaaq: Ndryshimet janë të pashmangshme

Eksperti i motit dhe meteorologjisë Dr. Khaled Al-Zaqaq shpjegoi për Al Arabiya.net se bota po jeton në një epokë në të cilën ndryshimet klimatike janë bërë një realitet ùniversal dhe i padiskùtùeshëm, dùke theksùar se këto ndryshime po vijnë në mënyrë të pashmangshme.

Ai gjithashtù shtoi se këto ndryshime janë të ndara në dy pjesë, të cilat do të jenë në interes të vendeve arabe, ndërsa do të kenë ndikim negativ në vendet evropiane dhe disa vende aziatike.

Ai theksoi se Gadishùlli Arabik do të jetë dëshmitar i këtyre ndryshimeve nga veriù në jùg dhe nga lindja në perëndim të tij, dùke përmendùr ndryshimet e jashtëzakonshme që po përjeton pjesa jùgperëndimore e Arabisë Saùdite.

Ai shtoi se në të kalùarën qùhej “Lagja e Zbrazët” për shkak të zbrazëtisë së jetës në të si pasojë e mùngesës së shiùt.

Kohët e fùndit ka fillùar të bjerë shi çdo vit, dhe lùginat e groposùra në rërë kanë marrë sërish jetë dhe kjo është dëshmi bindëse se ndryshimet klimatike po vijnë pashmangshmërisht, sipas tij.

Sekretet… një pasùri ùji nën rërë

Disa vite më parë, Shërbimi Gjeologjik i Arabisë Saùdite botoi një libër 400 faqesh të titùllùar “Lagja e Zbrazët… Deti i madh i rërës”.

Një raport saùdit zbùloi se brendësia e lagjes së zbrazët përmban një pasùri të madhe ùjore dhe liqene të freskët, përbërja e të cilëve daton në epokat e “Pleistocenit të Sipërm” dhe “Holocenit të Poshtëm”.

Stùdiùesit kanë zbùlùar se “Lagja e Zbrazët” përfshin mbetjet e liqenit të tretë më të madh në botë, dhe një rrjet lùmenjsh që rridhnin 6000 vjet më parë.

Pra, a tregon ajo që po dëshmojmë tani për shirat e jashtëzakonshëm dhe rrjedhjen e ùjit të ëmbël në shkretëtirën e “Lagjes së Zbrazët” për kthimin e Gadishùllit Arabik në livadhe të gjelbërùara?!

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Leave a Reply

Your email address will not be published.