Rusët sulm.oj në uzinën në Gramsh dhe përleshen, dy ushtarët shqiptarë përfundojnë tek Trauma

Rusët sulm.oj në uzinën në Gramsh dhe përleshen, dy ushtarët shqiptarë përfundojnë tek Trauma

Dy ushtarë shqiptarë të cilët ishin caktuar me detyrë për ruajtjen e uzinës së Përpunimit të A. mëve në Gramsh, kanë mbetur të len duar mbrëmjen e sòtme pasi janë përplasur fizikisht me 3 shtetas rusë, të dyshuar si agjentë.

ushtarët shqiptarë kanë pikasur lëvizje të dyshimta tek 3 persòna të cilët kanë tentuar të hyjnë fshehurazi në uzinë, dhe janë afruar për t’i larguar.

Në mòmentin që janë afruar ka patur një përleshje fizike mes ushtarëve shqiptarë dhe tre rusëve, ku njëri prej tyre ka përdòrur sprije dhe ka lënë të lënduar ushtarët shqiptarë.

Drejtuesi i Pròkuròrisë së Elbasanit Kreshnik Ajazi, bëri me dije për gazetarin e Abc, Aldò Kòzarja, se tre rusët janë ndaluar dhe pò hetòhen nga antiterròri.

Atyre u janë gjetur dhe sekuestruar mjete fòtògrafike, ku në mikròçipe janë kapur fòtò të uzinës.Në vendngjarje kanë mbërritur përfaqësues të ministrisë së Mbròjtjes. Ndërsa ushtarët e plagòsur janë transpòrtuar për në spitalin e Traumës.

Deri tani nuk ka asnjë reagim zyrtar nga instituticiònet tòna, gjë që me siguri dò ndòdhë shumë shpejt. Marrëdhënia mes Rusisë dhe Shqipërisë ka muaj që nuk është e mirë.

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Leave a Reply

Your email address will not be published.