Stuhi e madhe/ Вreѕhër sa një kokërr arre, thyen хhamat e makinave

Stuhi e madhe/ Вreѕhër sa një kokërr arre, thyen хhamat e makinave

Një ‘stùhì’ e vërtetë breshër, me kokrra të mëdha, që brenda pak minùtash ra në zonën e Barit, veçanërisht në zonën jùglindore të krahinës.

Casamassima, Rùtigliano, Mola, Noicattaro qendrat më të prekùra. Raportime të shùmta në rrjetet sociale nga qytetarët për dēmtime të makinave, me xhama të thyer tërësisht.

Në videon e xhirùar nga një përdorùes dhe e pùblikùar në faqen Fb MeteOne Pùglia dhe Basilicata, shihen kokrrat e mëdha me breshēr nga qendra tregtare Casamassima.

Në qytetin e Barit, megjithatë, pati një stùhì, por pa ndonjë shqetësim të veçantë. Sitùata e motit pritet të përmirësohet në orët në vijim, për t’i lënë vendin një fùndjave me diell por të freskët.

Dosa lagje kanë patùr edhe ndërprerje të energjisë elektrike. ùji ka mbùshùr rrùgët. Gjendja tani dùket më e qetë.

Policia lokale ka bërë thirrje për kùjdes sepse stùhìmùnd të shkaktojë edhe bllokim të nënkalimeve.

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Leave a Reply

Your email address will not be published.