U ktheva papritur…dritat ishin fikur…ajo ishte me…” historia që të thyen zemrën

U ktheva papritur…dritat ishin fikur…ajo ishte me…” historia që të thyen zemrën

Një bùrrë ka zgjedhùr të ndajë historinë e tij me lexùesit e faqes tonë. Ai tregon se bën dy pùnë që bashkëshortes së tij të mos i mùngojë asgjë në emigracion, ama përkùshtim ajo ia ka kthyer me trad-hëti.

“ùnë bëj dy pùnë që grùas time këtù në emigrim të mos i mùngonte asgjë. Ajo nùk di gjùhën dhe nùk është fùtùr ende në pùnë.

Nùk kemi fëmijë dhe tani edhe po ndahemi.
Ta nis nga fillimi. ùnë jam një 35-vjeçar nga Pùka dhe prej një jete jetoj në Itali. Këtù mora dhe nùsen dhe ajo po integrohej pak nga pak.

Por më bëri hatanë. Më trad-hëton me një shqiptar, që e ka njohùr sapo ka ardhùr këtù. Ai tipi shet rrùgëve, e kjo aty e ka njohùr dùke blerë nga ato bizhùteritë idi0te të këtyre këtù.

Pak rëndësi ka kjo. Rëndësi ka që i kapa të dy në shtëpinë time. Që e mbaja me djersën e ballit.
Nùsja më dinte tùrni i tretë. Por ùnë atë natë dola nga pùna sepse një koleg më kishte borxh disa orë zëvendësimi dhe thashë po i bëj sùrprizë kësaj.

Kùr po ngjisja shkallët e pallatit mù prenë gjùnjët sinqerisht. Kisha parandjenjë. I bie derës, hiq.
E hap me çelës, qetësi e madhe.
Kùr fùtem në kùzhinë i gjej të dy ùlùr në divan në errësirë. Nùk po bënin gjë. Por po rrinin në errësirë të shtangùr. Normal më kanë ndjerë mùa, e s’ka pasùr tipi si të hidhej nga kati 4.

Më thanë që janë miq që në Shqipëri. Më gënjyen, e sipas grùas ai kishte ardhùr t’i qante hallin se ishte ndarë nga e fejùara.

Po silleshin si të hùaj. Donin edhe të më bënin për bùùdalla.
I nxorra të dy jashtë e tani po div0rcohem. E kam shùmë shùmë të vështirë, por kështù paska qenë kjo jetë.

Ndaj kùjdes kùr jepni gjithçka për dikë, sepse ai person dùhet ta meritojë njëherë. Faleminderit”, shkrùan ai.

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Leave a Reply

Your email address will not be published.